स्वास्थ्य प्रवद्र्धन केन्द्रको प्रभाव, ग्रामीण क्षेत्रका जनतालाई सर्वसुलभ स्वास्थ्य सेवा

पाण्डव शर्मा

घोराही, २९ माघ । घोराही उपमहानगरपालिकाले स्वास्थ्य प्रवद्र्धन केन्द्र स्थापना गरेपछि ग्रामीण भेगका जनतालाई फाइदा पुुगेको छ ।
प्रवद्र्धन केन्द्रबाट ग्रामीण क्षेत्रका जनताले सर्वसुलभ स्वास्थ्य सेवा प्राप्त गरेका छन् ।

बिरामीहरुले निशुुल्कको स्वास्थ्य उपचार तथा औषधी पाइरहेका छन् । यसअघि सामान्य उपचारका लागि पनि घोराही आउनुपर्ने वाध्यता थियो । तर, अहिले धेरै स्वास्थ्य सेवा प्रवद्र्धन केन्द्रबाटै उपलब्ध हुन थालेको नारायणपुुर स्वास्थ्य प्रवद्र्धन केन्द्रका प्रमुख डिल्लीराज आचार्यले बताउनुुभयो । ‘अहिले प्रवद्र्धन केन्द्रमा उपचार गर्न आउनेहरुको भीड हुुने गरेको छ,’ उहाँले भन्नुुभयो, ‘हामीले यहाँबाट दैनिक करिब ८० जनाको स्वास्थ्य उपचार गरिरहेका छौं ।’

प्रवद्र्धन केन्द्रमा साविकको त्रिपुर नगरपालिकाका र तुलसीपुर १७, १८ र १९ जनताहरु उपचारका लागि आउने गरेका छन् । प्रवद्र्धन केन्द्रमा मेडिकल अफिसरबाट उपचार भइरहेको छ । प्रवद्र्धन केन्द्रमा परिवार नियोजन सेवा अन्र्तगत डिपो पिल्स, इम्प्लान्ट, आइ.यूू. सी.डी., कण्डमका सेवाहरु प्रदान भइरहेको छ ।

त्यसैगरी सुरक्षित मातृत्व सेवा प्रदान भइरहेको छ । गर्भवति जाँच, परामर्श तथा उपचार भइरहेको छ । प्रवद्र्धन केन्द्रमा मासिक २० जना भन्दा बढीले प्रसुति सेवा लिइरहेका छन् ।

प्रवद्र्धन केन्द्रमा ल्याब परिक्षणको सुविधा रहेको छ । त्यहाँ रगत, दिसा, पिसाव र खकार परिक्षण भइरहेको छ । प्रवद्र्धन केन्द्रामामा डट्स सेवा उपलब्ध छ । यो सेवा अन्तर्गत बिरामीलाई प्रत्यक्ष निगरानीमा उपचार गरिन्छ । प्रवद्र्धन केन्द्रामा क्षय रोग सेवा उपलब्ध छ । अहिले ५० जनाले क्षयरोगको औषधी खाइरहेका छन् ।

पोषण सेवा अन्तर्गत दुुई वर्ष देखि मुुनिका बालबालिकाहरुलाई बृद्धि अनुुगमन गर्ने र पहिचान गरि व्यस्थापन गर्ने काम भइरहेको छ । ‘कडा कुपोषित बच्चा फेला परेमा उनीहरुलाई पोषण पुुर्नस्थापना केन्द्रमा पठाइन्छ,’ आचार्यले भन्नुुभयो, ‘सामान्य कुपिषित बच्चालाई पोषण खाने कुुरा प्रदान गरिन्छ ।’

प्रवद्र्धन केन्द्र अन्तर्गत दुुई स्थानमा गाउँघर क्लिनिक सञ्चालन गरिएको छ । लामडाँडाँ र अम्राईमा हरेक महिनामा एक पटक गाउँघर क्लिनिक सञ्चालन गरिन्छ । त्यहीँबाट परिवारनियोजन सेवा, सुरक्षित मातृत्व सेवा, प्राथमिक उपचार र पोषण सेवा प्रदान गरिन्छ ।

गाउँघर क्लिनिकमा पनि एक पटकमा एउटा केन्द्रबाट करीब ३० जना जतिले सेवा प्राप्त गरिरहेको आचार्यले जानकारी दिनुुभयो ।
त्यसैगरी ती दुुबै ठाउँमा खेप केन्द्र पनि सञ्चलन हुँदै आएको छ ।

प्रत्यक महिनाको १० गते अम्राईमा र १२ गते लामडाँडाँ केन्द्रमा पूर्ण खोप कार्यक्रम सञ्चालन भइरहेको छ । एउटा खोप केन्द्रमा करीब महिनामा ८० जनाले खोप सेवा लिइरहेका छन् । त्यहाँ प्रत्यक महिना सबै खोपहरु लगाउने काम भइरहेको छ । खोप सेवा प्रवद्र्धन केन्द्रमा समेत प्रत्येक महिनाको ११ र १३ गते गरि चार ओटा सेसन सञ्चालन हुन्छ । प्रवद्र्धन केन्द्रमा एम्बुलेन्स सेवा सञ्चालन भइरहेको छ । त्यसैगरी किशोरकिशोरीमैत्री सेवा समेत सञ्चालन भइरहेको छ ।

‘संघीयता कार्यान्वयनसँगै सरकारले गाउँगाउँमा सर्वसुुलभ स्वास्थ्य सेवा प्रदान गरिरहेको छ,’ उहाँले भन्नुुभयो, ‘आगामी दिनमा एक्सरे तथा भिडियो एक्सरे सेवा समेत थप्ने तयारी भएको छ ।’ भविष्यमा प्रवद्र्धन केन्द्रहरु मार्फत विशेषज्ञ सेवाहरु पनि प्रदान गर्ने सरकारको लक्ष्य रहेको छ । स्थानीय तहमा जनप्रतिनिधिहरु आएपछि स्वास्थ्य सेवामा उल्लेख्य प्रगति भएको उहाँको भनाई छ ।

भर्खरै प्रकाशित

दाङमा लकडाउन असार ८ गतेसम्म, सरकारी कार्यालय आंशिक खुल्ने

  असार,१/घोराही । दाङमा लकडाउन एक सातालाई थप गरिएको छ । जिल्ला कोरोना नियन्त्रण ब्यबस्थापन समितिको मंगलबार (आज) घोराहीमा बसेको बैठकले लकडाउनलाई केही खुकुलो बनाउँदै…

वातावरण दिवस :  घोराहीको झिगौरामा वृक्षारोपण

चेतना अनलाइन घोराही, २२ जेठ । विश्व वातावरण दिवसका अवसरमा घोराही १४ झिगौरामा वृक्षारोपण गरिएको छ । नयाँ सोच र सृजना, पारिस्थितिकीय प्रणालीको पुनर्स्थापनामा भन्ने…

हेल्पिङ ह्याण्ड जापान र उज्यालो बिहानीको सहकार्यमा अग्नि पीडित रोल्पालीलाई खाद्यान्न…

सन्तोष डाँगी  रोल्पा । हेल्पिङ ह्याण्ड जापान  टिमको आर्थिक सहयोगमा उज्यालो बिहानी फाउण्डेसनले रोल्पा त्रिवेणी गाउँपालिकाका विभिन्न वडामा अग्नि पीडितहरूलाई  खाद्यान्न सहयोग गरेको छ। फाउण्डेसनले शुक्रबार त्रिवेणी…

कागतीका बोटसंग रमाउँदै नेता थापा

केएल बुढाथोकी घोराही, २२ जेठ । घरको उत्तरतिर ३ कठ्ठा जग्गामा कागतीको मनोरम बगैंचा छ । लहरै रोपिएका सर्लक्क बढेर झुम्म परेका बोटहरुमा फूल र…

एसईई र कक्षा १२ को परीक्षा वैकल्पिक विधिबाट गर्न सिफारिस

चेतना अनलाइन काठमाण्डौ , १६ जेठ । राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले माध्यमिक शिक्षा परीक्षा एसईई र कक्षा १२ को परीक्षा वैकल्पिक विधिबाट गर्न सिफारिस गरेको छ…