काेराेनाकाे कहर र तीज पर्व

पूजा शर्मा सुवेदी

कोरोना भाइरसले विश्वलाई आक्रान्त बनाएको छ ।
हामी हिन्दूहरूको महान पर्वहरू नजिक आइरहेका छन् । तीज पर्व हाम्राे घर आगनमा आइसकेको  छ ।         कोरोना भाइरसको त्रासका कारण हामीले हाम्रा चाडपर्व सचेतना पूर्ण तरिकाले मनाउनु पर्ने बाध्यता रहेको छ । अहिलेको जटिल परिस्थितिलाई हेर्दा विगतका वर्षहरु जस्ताे हामीले सहज ढंगले चाडपर्व मनाउने अवस्था छैन ।                                                                    अहिले काेराेना भाइरसले विश्वलाई आक्रान्त बनाएकाे छ ।
नेपालमा पनि दिनप्रतिदिन काेराेनाकाे जाेखिम बढीरहेकाे छ । हामीले स्वास्थ्य सजगता अपनाउन सकेनाैं भने तपाई हामी पनि संक्रमित हुन सक्छाैं । चाडपर्व नजिकिएसँगै बजारमा भीडभाड पनि बढीरहेकाे छ । शुरुकाे केही दिन काेराेनाबाट सबै सचेत भएकाे देखिन्थ्यो तर, अहिले बिस्तारै आम मानिस पुरानै लयमा फर्के जस्ताे छ । नेपालमा अशिले काेराेनाका कडा लक्षणका बिरामीहरू देखिन थालेका छन् । दिनप्रतिदिन ज्यान गुमाउनेहरूकाे संख्या पनि बढीरहेकाे छ ।
तीज पञ्चमीमा विगतका वर्षहरुमा मन्दिरमा गएर पूजापाठ गर्नेहरूकाे भीड लाग्ने गरेकाे थियाे । याे वर्ष हामी मन्दिर नगएर तीज मनाउनु पर्ने हुन्छ । हामी घरमै बसेर भगवानकाे आरधना गर्न सक्छाैं । नाचगान पनि घरभित्रै आफ्नाे परिवारमा मात्रै सिमित गर्न सकिन्छ । संक्रमणले आफ्नाे नजिककाे मान्छे भनेर चिन्दैन । आफन्तहरुसँगै नजिक बसिने भएकाले उनीहरुबाटै संक्रमण फैलने सम्भावना हुन्छ ।
हामीले स्वास्थ्य मापदण्ड पालना गर्नुपर्छ । नियमितरूपमा साबुनपानीले हात धुने, अनिवार्य मास्क लगाउने,भीडभाडमा नजाने, तीन मिटर टाढैबाट हरुसँग कुरा गर्ने, अत्यावश्यक काम बाँहेक जथाभावी घर बाहिर निस्कन हुँदैन । आफन्तजनहरूसँग सामाजिक सञ्जालहरूबाट सम्पर्क गर्न सकिन्छ । घर परिवार मात्रै बसेर नाचगान गर्न सकिन्छ ।                              स्वास्थ्य नै जीवनकाे धन हाे । स्वास्थ्य नै रहेन भने हाम्राे जीवन रहन्न । याे वर्ष सचेत भएर चाडपर्व मनायाैं भने आगामी वर्षदेखि धित मर्नेगरी घुमाैला । साथीभाइको घरमा जाआैला । अहिले भने ख्याल नठानेर सचेत हुन जरूरी छ ।

भर्खरै प्रकाशित

राप्ती र गढवा गाउँपालिका जोड्ने पुलको उद्घाटन

चेतना अनलाइन देउखुरी, १२ माघ । दाङको देउखुरी स्थित राप्ती र गढवा गाउँपालिका जोड्ने पुलको सोमबार उद्घाटन गरिएको छ । राप्ती नदीमा एक बर्ष पहिले…

राजपुरमा भैसी स्रोत केन्द्र

चेतना अनलाइन घोराही, १२ माघ । राजपुर गाउँपालिका वडा नं ४ दुलैया दाङमा भैसी स्रोत केन्द्र उद्घाटन भएको छ । भैसी स्रोत केन्द्र समितिको आयोजनामा…

प्रधानमन्त्रीले विधि र पद्धति नमान्दा समस्या : गौतम

चेतना अनलाइन पटौलिनाका, १२ माघ । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का केन्द्रीय सदस्य एवम् दाङ जिल्ला इञ्चार्ज जीवन गौतमले प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले विधि र…

दाँत दुखेर हैरान हुनुुहुन्छ ? यसरी गर्नुहोस् दाँतको सुुरक्षा

डा. साधना बुढाथोकी दाँत हाम्रो शरिरको महत्वपूर्ण अंग हो । हामीले खाएको खानेकुुरालाई दाँतले मसिनो बनाएर पठाउने गर्दछ । यति महत्वपूर्ण अंग हुँदा हुँदै दाँतको…

मृगाैला पीडित पुनकाे उपचारका लागी राेकाकाे पहलमा साढे दुइ लाख…

चेतना अनलाइन घाेराही, ६ माघ । मृगाैला पीडित दाङ घोराही उपमहानगरपालिका वडा नं १९ रालबाङ निवासी निम बहादुर पुनकाे उपचारका लागि दुई लाख पचास हजार…