काेराेनाकाे कहर र तीज पर्व

पूजा शर्मा सुवेदी

कोरोना भाइरसले विश्वलाई आक्रान्त बनाएको छ ।
हामी हिन्दूहरूको महान पर्वहरू नजिक आइरहेका छन् । तीज पर्व हाम्राे घर आगनमा आइसकेको  छ ।         कोरोना भाइरसको त्रासका कारण हामीले हाम्रा चाडपर्व सचेतना पूर्ण तरिकाले मनाउनु पर्ने बाध्यता रहेको छ । अहिलेको जटिल परिस्थितिलाई हेर्दा विगतका वर्षहरु जस्ताे हामीले सहज ढंगले चाडपर्व मनाउने अवस्था छैन ।                                                                    अहिले काेराेना भाइरसले विश्वलाई आक्रान्त बनाएकाे छ ।
नेपालमा पनि दिनप्रतिदिन काेराेनाकाे जाेखिम बढीरहेकाे छ । हामीले स्वास्थ्य सजगता अपनाउन सकेनाैं भने तपाई हामी पनि संक्रमित हुन सक्छाैं । चाडपर्व नजिकिएसँगै बजारमा भीडभाड पनि बढीरहेकाे छ । शुरुकाे केही दिन काेराेनाबाट सबै सचेत भएकाे देखिन्थ्यो तर, अहिले बिस्तारै आम मानिस पुरानै लयमा फर्के जस्ताे छ । नेपालमा अशिले काेराेनाका कडा लक्षणका बिरामीहरू देखिन थालेका छन् । दिनप्रतिदिन ज्यान गुमाउनेहरूकाे संख्या पनि बढीरहेकाे छ ।
तीज पञ्चमीमा विगतका वर्षहरुमा मन्दिरमा गएर पूजापाठ गर्नेहरूकाे भीड लाग्ने गरेकाे थियाे । याे वर्ष हामी मन्दिर नगएर तीज मनाउनु पर्ने हुन्छ । हामी घरमै बसेर भगवानकाे आरधना गर्न सक्छाैं । नाचगान पनि घरभित्रै आफ्नाे परिवारमा मात्रै सिमित गर्न सकिन्छ । संक्रमणले आफ्नाे नजिककाे मान्छे भनेर चिन्दैन । आफन्तहरुसँगै नजिक बसिने भएकाले उनीहरुबाटै संक्रमण फैलने सम्भावना हुन्छ ।
हामीले स्वास्थ्य मापदण्ड पालना गर्नुपर्छ । नियमितरूपमा साबुनपानीले हात धुने, अनिवार्य मास्क लगाउने,भीडभाडमा नजाने, तीन मिटर टाढैबाट हरुसँग कुरा गर्ने, अत्यावश्यक काम बाँहेक जथाभावी घर बाहिर निस्कन हुँदैन । आफन्तजनहरूसँग सामाजिक सञ्जालहरूबाट सम्पर्क गर्न सकिन्छ । घर परिवार मात्रै बसेर नाचगान गर्न सकिन्छ ।                              स्वास्थ्य नै जीवनकाे धन हाे । स्वास्थ्य नै रहेन भने हाम्राे जीवन रहन्न । याे वर्ष सचेत भएर चाडपर्व मनायाैं भने आगामी वर्षदेखि धित मर्नेगरी घुमाैला । साथीभाइको घरमा जाआैला । अहिले भने ख्याल नठानेर सचेत हुन जरूरी छ ।

भर्खरै प्रकाशित

लोक गायीका कलाको गीत लाहुरेभाइरल बन्दै

नेपाली सांगीतिक क्षेत्रमा आफ्नो छुट्टै पहिचान बनाउन सफल लोक गायीका कला लम्सालले यतिबेला समसामयीक बिषयबस्तु समेटिएको गीत लाहुरे आएन झुक्यायो लिएर नेपाली लोक संगीत प्रेमी…

प्रियासनको एयर होस्टेस आकाशमै विमोचन

चेतना अनलाइन दाङ, १३ असाेज । यस क्षेत्रमा सबै भन्दा बढि उपन्यास प्रकाशन गरेर किर्तिमानि कायम गर्नु भएका साहित्यकार एवं पत्रकार सविन प्रियासनको चर्चित उपन्यास…

राप्ती प्रतिष्ठानको विकासमा प्रष्ट कार्ययोजना आवश्यक : पूर्व सभामुख महरा

चेतना अनलाइन दाङ, १३ असोज । पूर्वसभामुख कृष्णबहादुर महराले राप्ती स्वास्थय विज्ञान प्रतिष्ठानको विकासका लागि प्रष्ट कार्ययोजना ल्याउनुपर्ने बताउनुभएको छ । प्रतिष्ठानको दोस्रो वार्षिकोत्सव समारोहमा…

‘रोटरी जर्नाे अवार्ड’ पत्रकार महासंघ दाङका पूर्व उपाध्यक्ष आचार्यलाई

चेतना अनलाइन दाङ, ९ असोज । रोटरी इन्टरनेशनल डिष्ट्रिक्ट ३२९२ ले प्रदान गर्दै आएको ‘रोटरी जर्नाे अवार्ड’ पत्रकारिता पुरस्कार रोटरी वर्ष २०१९–२० नेपाल पत्रकार महासंघ…

सभापति घर्तीद्वारा स्वास्थ्य सामाग्री सहयोग

दाङ । नेपाल पत्रकार महासंघ दाङका पूर्व अध्यक्ष एवं चलचित्र निर्देशक के एल पीडितले संचालन गरेको संचारकर्मीहरुलाई स्वास्थ्य सामाग्री वितरण अभियानलाई संघीय संसद शिक्षा तथा…