दीपाजी राजेशलाई ‘जज’ कि ‘आदर’ ?

राजेश हमाल महानायक हुनुहुन्छ र ……? कस्तो हाँस्यास्पद अभिव्यक्ति । दीपाजी यस्तो अभिव्यक्तिले तपाईं मेरो नजर र आदरको उचाइँबाट नमजाले चिप्लिनुभयो । सायद अन्य दर्शकको नजर र आदरबाट पनि आफ्नो आधार गुमाउनुभयो होला । अँ साँच्ची यस्तो अभिव्यक्ति अभिव्यक्त गर्न सक्ने तागत तपाईमा कसरी आयो होला महोदय ? एक दुई वटा फिल्म दर्शकको माया र सद्भावले चल्यो भन्दैमा यसरी अन्धउचाईको पराकाष्ठामा अनमत्त हुन मिल्छ र ? यसले तपाईको बौद्धिकतामा नै प्रश्न चिह्न खडा गरेको मात्रै छैन मजस्तै करोडौँ दर्शकलाई तपाईंको बौद्धिकताप्रति दया लागेको हुनुपर्छ सायद । किनकि नेपाली सिने जगतमा एउटा युग खडा गर्ने राजेश हमालमा यस्तो घमण्डको छिटासम्म नि कहिले देखिएको छैन । यो आदर्श र व्यवहार तपाईंजस्ता कलाकारका लागि झन बढी अनुकरणीय हुनु पर्ने हो ।

राजेश हमालको लगनशीलता, अनुशासन र परिश्रमले नै उहाँलाई महानायक बनाएको हो । उहाँले महानायकको उपाधि किन्नुभएको होइन दर्शक श्रोताको माया, ममता र विश्वासले पहिराइदिएको उपाधि हो । राजेश हमाल एउटा मात्र यस्तो व्यक्ति हो, जो करोडौँ दर्शक, श्रोताको मन मुटुमा धड्कन सफल भएको व्यक्ति अनि युगौंयुगसम्म धड्किरहने व्यक्ति पनि हो ।
कुनै समय यस्तो थियो कि राजेश हमालको फोटो मात्र पोस्टरमा राखेपछि त्यो फिल्मले मजाको विजनेस गर्दथ्यो । त्यही तस्बीरको भरमा हलमा दर्शकहरुको भीड लाग्ने गर्दथ्यो र अझैं पनि लाग्दछ । अढाई दशक लामो समय जसले नेपाली चलचित्रको क्षेत्रमा अनवरत खटिरहेको र सिने जगतलाई मान सम्मान गरिरहेको व्यक्ति हो, राजेश हमाल । कति कलाकारहरु विदेश पलायन भए, तर नेपाली सिने बजारको उन्नयनमा अनवरत खटेर यो क्षेत्रलाई व्यवसायिक र विश्वासको क्षेत्र बनाउन लागिपर्नुभयो । अन्यथा, भिसा त राजेशलाई जुन देशले पनि दिन्छ । यो राजेश हमालको त्याग मात्र होइन नेपाली सिने जगतप्रतिको माया हो, नेपाली स्वाभिमानीको दृष्टान्त हो । कैयौ कलाकार खहरेजस्तै उर्लदै आए अनि खहरेजस्तै सुकेर गए । आफ्नो कर्ममा विश्वास गरेर नै सफलताको उचाई टेक्न सकिन्छ भन्ने आस्थाको प्रतिमूर्ति हो राजेश हमाल ।

आज मलाई आफ्नो निजी अनुभव सेयर गर्न मन लाग्यो । जतिबेला म चार कक्षामा पढथेँ । म फिल्मको दर्हक बनेको पहिलो फिल्म राजेश हमालकै थियो–युगदेखि युगसम्म । म मामा माइजूसँग ‘नाइट सो’ (६ देखि ९) को सो हेर्न हलमा पुगेको थिएँ । अन्य सो मा टिकट नपाएपछि बडो मुस्किलले नाइट सो को टिकट हामीले पाएका थियोँ । हलमा निकै भीड थियो । बडो मुस्किलले हलभित्र छिरेका थियौँ । केहीबेरमा फिल्म सुरु भयो । जब राजेश हमालको ‘इन्ट्री’ भयो तब दर्शक दिर्घाबाट तालीको गडगडाहट चल्यो । मलाई अहिले पनि ताजा याद छ–कृष्टि मैनालीसँगको जोडी थियो राजेश हमालको । फिल्म ‘लभ स्टोरी’ नै थियो । फिल्मको अन्त्यमा राजेश र कृष्टिले भीरबाट हाम फालेर मरेको कथा थियो, त्यही कथालाई फिल्मको अन्तिम ‘सिन’ बनाइएको थियो । बस, यही सिनले मलाई धेरै रुवायो । म धेरै रोएँ, माइजू पनि धेरै रुनुभयो । बाहिर निस्कदा अँध्यारो भइसकेको थियो । भारी मन लिएर हलबाट घर आएँ । मनमा नरमाइलो लागिरहेको थियो । त्यो साँझ खाना पनि खाएनँ । फेरि रुन थालेँ । मामाले जिस्काउनुभयो । साँच्चिकै मरेको होइनन्, त्यो त नाटक मात्र हो । साँच्चिकै मरेजस्तो तिमी किन रोएको भान्जी ? मामा हाँस्न थाल्नुभयो । मचाहिँ रोइ रहेँ । बच्चा नै थिएँ । खोई के भयो के भयो ? साँच्चिकै मरेजस्तै लाग्यो मलाई । अनि त्यसपछि थाहा भयो कि फिल्म भनेको यस्तो हुँदो रहेछ, जहाँ कलाकारहरु मरेर पनि बाँच्दा रहेछन्, कथाले कलाकारलाई बगाउँदो रहेछ, कथाले कलाकारलाई कुदाउँदो रहेछ ।

पहिलो फिल्मले नै म राजेशको ‘फ्यान’ बनेँ । राजेश मेरो ‘द बेस्ट’ हिरो । अनि राजेशका प्रायः फिल्म नछुटाएर हेर्न थालेँ । एकपटक राजेश दाङको तुलसीपुर आउँदा घरमा झुठो बोलेर राजेशलाई प्रत्यक्ष र नजिकबाट हेर्न म तुलसीपुर पुगेको थिएँ । मलाई अहिले पनि ताजा याद छ, राजेशले लगाएको निलो सर्ट, मानिसको भीडभाड थियो । म सानो थिएँ, सानो भएका कारण त्यो भीडलाई छिचोलेर अगाडि बढ्न मलाई त्यति गाह्रो भएन । मलाई अहिले पनि याद छ, राजेशले हात हल्लाउँदै भन्नुभएको थियो – म तपाईंहरुको मायाले यहाँसम्म आइपुगेँ, तपाईंहरु मेरा भगवान हुनुहुन्छ, म मेरा दर्शकलाई कहिले पनि निराश हुन दिने छैन । राजेशका यी शब्दहरु अहिले पनि मेरा कानमा ताजा बनेर गुञ्जिरहेका हुन्छन् । उहाँ त्यतिबेला जे बोल्नुभएको थियो अहिलेसम्म पूरा गर्नु भएको छ ।

राजेशको आवाज, क्षमता, व्यक्तित्व, हेयर स्टायलले सबै दर्शक श्रोतालाई तानेको छ । सबैलाई समान व्यवहार गर्ने उहाँको बानी अनुकरणीय छ । मेरो जीवनमा राजेशको पहिलो फिल्मको एउटा दुखद संजोग रहेको छ । मामा जसले मलाई पहिलोपल्ट फिल्म हेराउनुभएको थियो, त्यो पनि राजेश हमालको, उहाँ २४ वर्षको अल्पायुमै हामीलाई छाडेर जानुभयो । अहिले पनि राजेश हमालको फिल्म हेर्दा, राजेश हमालको प्रसङ्ग चल्दा मामा मेरो मन, मस्तिष्क र आँखाभरि आउनुहुन्छ । यहाँसम्म कि तिन पाते डाँडा काटेर.… बोलको गति गुञ्जदा मलाई मामाको यादले सताउँछ, मामाको मायाले रुवाउँछ, मामाको नियास्रो छाउँछ, म राजेशका अनुहारमा मामाको झल्को पाउँछु, मामाको नियास्रो मेटाउँछु ।

दीपाश्री निरौला जीले भनेको कुरा कत्तिको जायज छ, यो त आम दर्शक श्रोता र सिनेकर्मीहरुले जज गरिरहनुभएको छ । दीपाले रजतपटमा प्रकाश सुवेदीसँग भन्नुभयो, राजेश हमाल महानायक हो र ? हजुरले बनाइदिनुभयो । म दीपालाई प्रतिप्रश्न गर्न चाहन्छु, राजेश हमाललाई महानायक हजुरले दिएको उपाधि हो र ? दीपाजी तपाईभित्र अग्रजलाई गर्ने आदर किन हरायो यतिबेला ? कुन अहम्ले तपाईलाई छोपेको छ, म अचम्मित छु । यसरी अनुजले अग्रजलाई सम्मान, इज्जत गर्न नसकेपछि कलाकारिता कसरी अगाडि बढ्छ । तपाई पनि राम्रो कलाकार हो । आफूले सम्मान पाउनका लागि अरुलाई पनि सम्मान गर्न सक्नुपर्छ । दीपाजी तपाईंभित्र सम्मानको खडेरी रहेछ, आफूभित्रको खडेरी परिपूर्ति गनुहोस् अन्यथा तपाईंको अस्तित्व पनि सकिएर जानेछ । दर्शक श्रोताले बनाएको ‘हाइट’ दर्शक श्रोताले नै घटाउँछन् । आआफ्नो ठाउामा सबै कलाकार महानायक हो, तर दर्शकको महानायक राजेश हमाल नै हुनुहुन्छ । दीपाजी राजेश हमालको जज गर्ने हैसियत अझै तपार्इंको बनेको छैन । आदर गर्ने हैसियतमा हुनुहुन्छ। आदर गर्नुहोस्, तपाईले गर्ने आदरमा नै तपाईंलाई सम्मान मिल्दछ ।

भर्खरै प्रकाशित

दाङमा ‘गिफ्ट कल्चर’ बढ्दै

चेतना अनलाइन घोराही, ३० चैत । दाङमा पछिल्लो समय गिफ्ट कल्चर बढ्न थालेको छ । केही वर्ष पहिलेसम्म विशेष गरेर किशोरकिशोरीहरुमा गिफ्ट दिने प्रचलन भए…

पारुको अंगालो !

पाण्डव शर्मा छोराको स्कुल बस आउन निकै ढिलो भएको थियो । अफिसबाट मलाई तारन्तार फोन आइरहेको थियो । अरु दिन पौने १० बजे नै आइपुग्ने…

आज क्षयरोग दिवस, के हो क्षयरोग ?

डिल्लीराज आचार्य हरेक बर्षको मार्च २४ अन्तराष्ट्रिय क्षयरोग दिवस मनाइन्छ । अर्थात् ” mycobacterium tuberculosis” क्षयरोग बनाउने किटाणु पत्ता लागेको दिन हरेक बर्षको मार्च २४…

भुमिगत राजनीति छाडेका विप्लवले गुरु महरालाई भेटे

चेतना अनलाइन काठमाण्डाै । नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका महासचिव विप्लवले नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) का स्थायी समिति सदस्य एवम् पूर्वसभामुख कृष्णबहादुर महरालाई उहाँकै निवास पुगेर भेट…

दाङमा रातमा पनि व्यापार व्यवसाय सञ्चालन गर्नुुपर्छ

  लिला डिसी सञ्चालक न्यू टि थ्री प्यालेस, घोराही १५ दाङ न्यू टि थ्री प्यालेसका सञ्चालक लिला डिसी दाङमा पनि रातको समयमा व्यापार व्यवसाय सञ्चालन…